Den 7:e september skrev Miljöorganisationernas kärnavfallsgranskning, MKG, ett brev till kärnavfallsbolaget SKB med tre frågor om den kommande ansökan bolaget har sagt sig planera att skicka in vid årsskiftet. Den första frågan rörde om SKB planerar att skicka in ansökan till, Nacka eller Växjö miljödomstol. Den andra frågan handlade om status på den tidigare ansökan enligt kärntekniklagen om en inkapslingsanläggning från 2006, som fått kompletteras. Den sista frågan tar upp tidpunkten för när ansökan ska lämnas in. MKG tar i brevet även upp den skilda syn på behov av underlag i samrådet som finns mellan föreningen och kärnavfallsbolaget SKB.
Inför kommande ansökan har Miljöorganisationernas kärnavfallsgranskning, MKG, skickat ett brev till kärnavfallsbolaget SKB med tre frågor:
1. Vilken miljödomstol avser kärnavfallsbolaget SKB lämna in ansökan enligt miljöbalken för ett slutförvarssystem för slutförvaring av använt kärnbränsle? Frågan ställs med anledning av beslutet i februari 2009 att ändra miljöbalken så att bolaget kan välja att lämna in en ansökan om tillåtelse för ett slutförvarssystem för använt kärnbränsle antingen i Nacka eller Växjö tingsrätt.
2. Kärnavfallsbolaget lämnade 2006-11-08 in en ansökan enligt kärntekniklagen om att få bygga en inkapslingsanläggning för använt kärnbränsle till Statens kärnkraftsinspektion, SKI (numera Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM). Vilken status har denna ansökan i relation till de kommande ansökningarna? MKG har förstått att denna ansökan efter hand har kompletterats. Går det att få tillgång till dessa kompletteringar på ett enkelt sätt t ex på en aktuell CD-skiva med ansökan?
3. Vilken är den nuvarande planerade tidpunkten för de kommande ansökningarna och vilka beslut, t ex i SKB:s styrelse, krävs för att den planen ska hålla?
Kärnavfallsbolaget SKB har stängt samrådet enligt miljöbalken inför en kommande ansökan om ett slutförvar för använt kärnbränsle. Bolaget har meddelat att det inte har en avsikt att samråda om den preliminära versionen av säkerhetsanalysen och de särskilda dokument om metod- och platsval som ska bifogas ansökan. MKG anser att dessa dokument borde ha funnits med i samrådsunderlaget. I brevet klargör MKG att det finns en skillnad i synen på denna fråga, något som klargjordes i den korrespondens som fördes mellan MKG och kärnavfallsbolaget SKB den 23: juni i samband med att MKG skickade in en skrivelse om bolagets kopparkorrosionsforskning. Korrespondensen finns bifogad som bilagor till brevet och en länk till en nyhet på MKG:s hemsida om denna korrespondens finns nedan. Där finns även hela brevet som pdf att ladda ner.
Länkar:
MKG:s brev till SKB om kommande ansökan >>
Nyhet på MKG:s hemsida med korrespondensen om samrådet 10-06-23 >>
Om kärnbränsleförvaret och SFR 2
