MKG publicerar PM från professor Karl-Inge Åhäll om djupa borrhål

Miljöorganisationernas kärnavfallsgranskning, MKG, har bett professor Karl-Inge Åhäll vid Karlstads universitet skriva ett PM där han ger sina kommentarer till det seminarium (hearing) om djupa borrhål som Statens råd för kärnavfallsfrågor, KASAM, anordnade 14-15 mars, 2007.

Berggrundsgeologen och professorn Karl-Inge Åhäll, Karlstads universitet, som har skrivit en rapport om djupa borrhål åt MKG, presenterade denna rapport på KASAM:s seminarium (hearing) om djupa borrhål den 14-15 mars, 2007.

Professor Åhäll har efter seminariet författat ett PM där han presenterar två grundförutsättningar för metoden djupa borrhål. Han menar att dessa två frågor är det första som måste undersökas för att sedan veta om det är värt att gå vidare med metoden djupa borrhål. De två grundförutsättningarna för konceptet djupa borrhål är:
- att det verkligen finns tillräckligt stora områden inom landet med ett stabilt densitetsskiktat grundvatten,
- att man kan få fram metoder för att deponera kärnavfallet i djupa borrhål på ett säkert sätt och så att man inte långsiktigt stör densitetsskiktningen kring deponiområdet.

I sitt PM menar professor Åhäll att företrädare för både myndigheter och kärnkraftsindustrin på seminariet tycktes dela forskarnas bedömningar att normal svensk berggrund, åtminstone lokalt, kan ha en så stabil hydrogeologisk zonering att det skulle hämma transport uppåt av radioaktiva ämnen från en borrhålsdeponi på 3-5 km djup som omges av ett stabilt densitetsskiktat grundvatten. Vidare säger han att det framkom att företrädare för borrindustrin inte såg några avgörande hinder att precisionsborra till de djup som krävs trots att de breda deponeringshålen förutsätter en uppgradering av dagens borrteknik.

I PM:et kommenterar professor Åhäll även:
- skillnaderna mellan den alternativa metoden djupa borrhål och kärnkraftsindustrins KBS-metod
- behovet av en fördjupad etisk diskussion och diskussion om funktionsvillkor (samhälleligt mål) kopplat till valet av slutförvaringsmetod
- frågor som rör kravet på multipla barriärer i ett slutförvarssystem, samt
- frågan om det finns en lämplig aktör som kan genomföra ett större forsknings- och utvecklingsprojekt om djupa borrhål eftersom kärnkraftsindustrin sagt att den inte tänker göra något ytterligare arbete med metoden.

I anslutning till publiceringen av professor Åhälls PM har MKG gjort en skrivelse till Statens råd för kärnavfallsfrågor, KASAM, där föreningen ge några egna korta synpunkter på borrhålsseminariet och på den fortsatta utveckling som skulle kunna bli ett resultat av seminariet.

 PM författat av prof Karl-Inge Åhäll om djupa borrhål >>

MKG:s brev till KASAM >>

OM KASAM:s seminarium om djupa borrhål >>

MKG:s rapport om djupa borrhål >>

 

Om kärnbränsleförvaret och SFR 2

I MKG:s portaler om kärnbränsleförvaret och SFR 2 finns information om aktuella händelser, möjlighet att följa regeringens, myndighetens och domstolens arbete, ladda ner handlingar m.m. I och med att MKG:s kansli lagts ner i slutet av 2024 är det möjligt att informationen inte längre är aktuell.

 

Prövningen om kärnbränsleförvaret pågår i domstol 

Regeringen gav den 27 januari 2022 tillåtlighet/tillstånd till ansökan om ett kärnbränsleförvarssystem. Naturskyddsföreningen m.fl. skickade den 27 april 2022 in en begäran om rättsprövning av regeringens beslut till Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) och kompletterade den 27 januari 2023 och den 8 maj 2023. Den 11 maj godkände HFD regeringens beslut. Kärnavfallsbolaget SKB skickade den 30 juni 2023 in ett underlag till mark- och miljödomstolens med begäran om tillstånd med villkor för kärnbränsleförvaret och inkapslingsanläggningen. Domstolen har remissat underlaget och skriftväxling pågår. Huvudförhandlingen planeras till september 2024. Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM, fortsätter att hantera ansökan i en stegvis prövning enligt kärntekniklagen där nästa steg är att kärnavfallsbolaget SKB skickar in en ny säkerhetsanalys PSAR som ska godkännas innan byggstart kan ske.

Läs mer >> 

 

Prövningen om SFR 2 pågår hos SSM 

Regeringen godkände utbyggnaden av SFR 2 den 22 december 2021. Den 21 december 2022 gav mark- och miljödomstolen tillstånd enligt miljöbalken. Länsstyrelsen i Uppsala län överklagade domstolens beslut om villkor till miljööverdomstolen och fick delvis rätt. Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM, fortsätter att hantera ansökan i en stegvis prövning enligt kärntekniklagen där det första steget för att bolaget ska få börja bygga är att en inlämnad ny säkerhetsanalys PSAR godkänns.

Läs mer >> 

Nyheter

Kalendarium

Inga aktuella händelser.

Till kalenderhistoriken

Prenumerera på MKG:S RSS

Prenumerera på MKB: nyhetsbrev