Hösten 2007 skeppades under protester det använda bränslet från Sveriges första forskningsreaktor R1 till Sellafield för att upparbetas. Nu har avfallet från upparbetningen skeppats tillbaks till Studsvik. Dessutom har bolaget SVAFO tagit fram en plan för hur det R1-bränsle som inte kunde skeppas till Sellafield ska kunna slutförvaras i Sverige, något som bara för ett par år sedan inte ansågs möjligt för huvuddelen av bränslet. Uppdatering: Plutoniumet från R-1-bränslet överförs till brittisk ägo.
Under många år gjordes det utredningar om vad som ska göras med det använda bränslet från Sveriges första forskningsreaktor R1 som låg i ett bergrum under Tekniska högskola i Stockholm. Bränslet var av en annan sort än det som finns i de svenska kärnkraftsverken och det ansågs inte möjligt att slutförvara det i det slutförvar för använt kärnkraftsbränsle som kärnkraftsindustrin vill bygga. Hösten 2007 skeppades därför R1-bränslet till upparbetningsanläggningen i Sellafield för att upparbetas. Detta trots kraftfulla protester, bland annat från Greenpeace.
Nu har avfallet från upparbetningen skickats tillbaks till Studsvik där tidigare R1-bränslet låg. Det är inte fråga om det högaktiva avfallet som fanns i bränslet utan det har bytts ut mot motsvarande aktivitet av låg- och medelaktivt avfall. Detta ska kunna slutförvaras i det slutförvaret SFR i Forsmark. Det uran som kommit tillbaks kan eventuellt säljas till kärnkraftsindustrin, men uran från upparbetning är mer strålande än annat uran och kan därför vara svårare att sälja.
Det högaktiva avfallet ska nu tas om hand i Storbritannien som inte har något slutförvar för detta avfall. Det plutonium som kommer från R1-bränslet ska bytas mot plutonium från lättvattenreaktor bränsle som fås vid en annan upparbetningsanläggning i Sellafield. Detta "R1-plutonium" ska läggas till det plutonium som tidigare finns i Storbritannien från upparbetning av en viss mängd använt kärnkraftsbränsle från Oskarshamns kärnkraftverk. Planen är att allt detta plutonium ska användas för att göra plutoniumhaltigt så kallat MOX-bränsle som ska användas i Oskarshamns kärnkraftverk. Tidsplanen för detta är mycket osäkert eftersom den anläggning som britterna byggt för att göra MOX-bränsle inte har fungerat och hotas av nedläggning. I så fall måste det svenska MOX-bränslet tillverkas i ett annat land, eventuellt Frankrike.
När MOX-bränslet ska skickas tillbaks till Sverige kan vi räkna med nya protester. Det finns ett stort motstånd i världen mot upparbetning och användning av MOX-bränsle för att det stöder en del av kärnbränslecykeln som orsakar stora radioaktiva utsläpp och ökar riskerna för kärnvapenspridning.
Uppdatering: Det blir ingen användning av plutoniumet från R-1-reaktorn i svenska reaktorer. Plutoniumet överlåtes till Storbritannien. Se länk till nyhet nedan.
SVAFO:s pressmeddelande om att R-1-avfallet kommit åter till Sverige >>
Rapport om hur det R1-bränsle som är kvar i Studsvik ska kunna slutförvaras i Sverige >>
Nyhet på MKG:s hemsida om transporten av R1-bränslet till Sellafield 2007-11-15>>
Nyhet på MKG:s hemsida om överlåtelsen av svenskt plutonium till Storbritannien >>
Om kärnbränsleförvaret och SFR 2
