Internationellt seminarium om djupa borrhål och den tyska kärnavfallsituationen

Miljöorganisationernas kärnavfallsgranskning, MKG, har bjudit in internationella experter som kommer att berätta om den alternativa slutförvarsmetoden djupa borrhål samt om den tyska kärnavfallssituationen. 

Här kommer du kunna följa seminariet live:
http://bambuser.com/channel/MKGlive >> 

För att lättare följa seminariet finns talarnas presentationer för nedladdning här:
- Deep boreholes: a 21st century solution for high-level radioactive waste”, Fergus Gibb, professor emeritus, University of Sheffield, Storbritannien >> [8,5 MB]
Radioactive waste management in Germany: Recent developments based on lessons learnt”, Beate Kallenbach, Økoinstitut, Tyskland >> 

Program: 
- ”Deep boreholes: a 21st century solution for high-level radioactive waste”, Fergus Gibb, professor emeritus, University of Sheffield, Storbritannien
Den alternativa metoden djupa borrhål är även högaktuell i den pågående prövningen av kärnavfallsbolaget SKB:s slutförvarsansökan om ett slutförvar för använt kärnbränsle. Fergus Gibb är en av de personer som arbetat längst med att undersöka förutsättningarna för att använda djupa borrhål för slutförvaring av använt kärnbränsle. I sin senaste artikel om frågan från i april i år samarbetade han med den engelske borrteknikexperten John Beswick. University of Sheffield är även med i det konsortium som bildats av statliga Sandia National Laboratory i USA för att utveckla slutförvaring i djupa borrhål. Artikeln av Fergus Gibb m.fl. och den senaste rapporten från Sandia National Laboratory finns att ladda ner nedan.

- Fikapaus

- ”Radioactive waste management in Germany: Recent developments based on lessons learnt”, Beate Kallenbach, Økoinstitut, Tyskland
Det händer mycket i Tyskland just nu på kärnavfallsområdet. Efter beslutet om att avveckla den tyska kärnkraften har nya processer satts igång för att ta tag i en för landet mycket kontroversiell fråga. Beate Kallenbach är chef för den enhet på det ansedda tyska forskningsinstitutet Økoinstitut som arbetar med kärntekniska frågor. Hon har lång erfarenhet av arbete med kärnavfallsfrågor och är medlem av det tyska miljöministeriets kommission för hantering av kärnavfall (ESK). Beate Kallenbach har skrivit kapitlet om Tyskland i den rapport om slutförvaring av använt kärnbränsle som International Panel on Fissile Materials, IPFM, publicerat, där MKG:s kanslichef skrev kapitlet om Sverige. Boken finns att ladda ner via länken nedan till MKG:s nyhet om publiceringen av boken.

Tid: 3 juni kl.13-16 inkl. fikapaus
Plats: Naturskyddsföreningen, Åsögatan 115 Stockholm
Anmälan: Inte obligatorisk, men vi vill gärna ha en föranmälan senast 28 maj för att kunna beräkna fikat. Mejla Christine Anvegård, christine.anvegard@mkg.se, eller ring 031-7110092.

Länkar:

Inbjudan som pdf >>
 

Mer information om djupa borrhål:

Nyhet på MKG:s hemsida om artikeln av Fergus Gibb m.fl., 140416 >>

Artikeln av: A. John Beswick, Fergus G. F. Gibb, Karl P. Travis "Deep Borehole Disposal of Nuclear Waste: Engineering Challenges" Proceedings of the Institution of Civil Engineers, februari 2014 >>

Senaste rapporten från Sandia National Laboratory: "Deep Borehole Disposal Research - Demonstration Site Selection Guidelines, Borehole Seals Design, and RD&D Needs" - Arnold et al - prepared for DOE by Sandia National Laboratories FCRD_USED-2013-000409  SAND2013-9490P Oct 25 2013 >>

Fler artiklar och rapporter om djupa borrhål på MKG:s hemsida >>

Här hittar du det kapitel som Beate Kallenbach författade till den rapport om slutförvaring som IPFM publicerat: 

Nyhet på MKG:s hemsida om IPFM-rapporten om slutförvaring av använt kärnbränsle, 111017 >>

 

Om kärnbränsleförvaret och SFR 2

I MKG:s portaler om kärnbränsleförvaret och SFR 2 finns information om aktuella händelser, möjlighet att följa regeringens, myndighetens och domstolens arbete, ladda ner handlingar m.m. I och med att MKG:s kansli lagts ner i slutet av 2024 är det möjligt att informationen inte längre är aktuell.

 

Prövningen om kärnbränsleförvaret pågår i domstol 

Regeringen gav den 27 januari 2022 tillåtlighet/tillstånd till ansökan om ett kärnbränsleförvarssystem. Naturskyddsföreningen m.fl. skickade den 27 april 2022 in en begäran om rättsprövning av regeringens beslut till Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) och kompletterade den 27 januari 2023 och den 8 maj 2023. Den 11 maj godkände HFD regeringens beslut. Kärnavfallsbolaget SKB skickade den 30 juni 2023 in ett underlag till mark- och miljödomstolens med begäran om tillstånd med villkor för kärnbränsleförvaret och inkapslingsanläggningen. Domstolen har remissat underlaget och skriftväxling pågår. Huvudförhandlingen planeras till september 2024. Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM, fortsätter att hantera ansökan i en stegvis prövning enligt kärntekniklagen där nästa steg är att kärnavfallsbolaget SKB skickar in en ny säkerhetsanalys PSAR som ska godkännas innan byggstart kan ske.

Läs mer >> 

 

Prövningen om SFR 2 pågår hos SSM 

Regeringen godkände utbyggnaden av SFR 2 den 22 december 2021. Den 21 december 2022 gav mark- och miljödomstolen tillstånd enligt miljöbalken. Länsstyrelsen i Uppsala län överklagade domstolens beslut om villkor till miljööverdomstolen och fick delvis rätt. Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM, fortsätter att hantera ansökan i en stegvis prövning enligt kärntekniklagen där det första steget för att bolaget ska få börja bygga är att en inlämnad ny säkerhetsanalys PSAR godkänns.

Läs mer >> 

Nyheter

Kalendarium

Inga aktuella händelser.

Till kalenderhistoriken

Prenumerera på MKG:S RSS

Prenumerera på MKB: nyhetsbrev